Zdrowie witaminy suplementy

Omega 3

Posted on: 16 Czerwiec, 2011

Okazało się, że aktualnie wiedza konsumentów w zakresie skutków wynikających z dostarczania do organizmu kwasów nienasyconych typu omega 3 jest by powiedzieć niezbyt dobitnie nie za duża. Całkiem sporo ludzi mieszkających w rozwiniętych krajach spożywa z pewnością zbyt dużą ilość kwasów tłuszczowych omega-6.  Przede wszystkim znajdują się one w mięsie zwierzęcym,  wszelakich serach, w „sklepowych” olejach (np. słonecznikowym, czy rzepakowym).Tradycyjna, europejska dieta najczęściej ma zdecydowanie nieodpowiednią proporcję omega 6  do omega 3 i ma relację nie mniej 15:1. Kwasów nienasyconych typu omega3 powinno być o wiele więcej, aby zniwelować funkcjonowanie czynników tworzących zapalenie w organizmie.
NNKT z rodziny omega 3 (np. rybi olej) i NNKT omega 6 (np. z wiesiołka) czasem są podawane dzieciaczkom i dorastającej młodzieży gdyż posiadają znaczący wpływ na szybkość wzrostu psychofizycznego, a także wpływają korzystnie na układ immunologiczny.
Jednak preparaty oraz naturalnie występujące związki omega 3 nie są oferowane tylko dla ludzi młodych. Kwas omega 3 to w szczególności DHA czyli dokozaheksaenowy i EPA eikozapentaenowy, Trzeba zwracać uwagę aby były one w stosownej relacji do siebie. Zwiększenie  ich spożycia zmniejsza poziom tzw. złego cholesterolu oraz zapobiega patologii niedokrwiennej serca. Z tego powodu są stosowane przy profilaktyce miażdżycy. Zoptymalizowane dostarczanie tych NNKT (Niezbędne Nienasycone Kwasy Tłuszczowe) dostarcza organizmowi konieczną ilość potrzebnych składników, których jakże często jest zbyt mało w diecie Polaków.
Należy już od wczesnych lat należy zadbać o odpowiednią wartość omega3 w jedzeniu, lub w suplementacji, aby w późniejszym czasiej cieszyć się ze zdrowia. Te właśnie NNKT zapewniają prawidłowy wzrost młodych ludzi i chronią nieco starszych przed często występującymi chorobami. Zdrowie jest jakże istotne, a dieta dzisiaj prawie nigdy nie zapewnia w odpowiednim stopniu niezbędnych elementów, w tym nie wyłączając NNKT omega 3. Należy więc aby zapewnić to poprzez przyjmowanie suplementacji.
Funkcjonowanie omega 3 polega nade wszystko na tym, że obniża poziom trójglicerydów, pomaga w stabilizowaniu odpowiedniego ciśnienia krwi, wzmacnia układ krążenia. Kwasy tłuszczowe są niezbędne do dobrego wzrostu i działania mózgu oraz  siatkówki oka u małych dzieci. Pomniejszają możliwość agregacji płytek krwi oraz ulepszają funkcjonowanie naczyń krwionośnych. Ponadto łagodzą zapalenia powiązane z artretyzmem, łuszczycą jak też astmą.
Dodatkowo NNKT omega3 bronią przed rakiem jelit, oraz zmniejszają też ryzyko wystąpienia powikłań mających związek z cukrzycą, ale przede wszystkim omega3 są konieczne do dobrego funkcjonowania błony komórkowej. Także błony komórek skóry człowieka zbudowane są z niezbędnych kwasów tłuszczowych, a więc kwasy omega-3 mają bardzo ważne znaczenie dla posiadania jędrnej, zdrowej skóry. W dodatku to te kwasy tłuszczowe zwiększają działanie enzymów przeciwutleniających, a to te ochraniają komórki przed szkodliwym działaniem wolnych rodników.
Nasz organizm nie potrafi wytworzyć n-3, czyli, że muszą być konsumowane w pożywieniu, lub jako suplement. Kwasy tłuszczowe omega-3 są wysoko nienasycone, co oznacza, że są nietrwałe i łatwo mogą ulegać utlenianiu. Należy więc sprawdzić aby łykane suplementy były wysokiej jakości, a nie by były tanie i nie wiadomo jakiej jakości. W cenie 20-30 zł nie ma żadnych możliwości nabycia dobrej jakości suplementów omega3 z EPA i DHA. Przy ich wytwarzania powinny być ściśle przestrzegane zasady, surowce powinny być standaryzowane, inaczej mówiąc preparat ma mieć zdecydowanie skład i parametry, zaś olej używany do produkcji powinien pochodzić z czystych wód oceanicznych (a nie z bajora jakim jest Morze Baltyckie. Bezwzględnym warunkiem uzyskania stosownej jakości kapsułek omega 3 jest przeprowadzenie procesu deodoryzacji, winteryzacji i filtracji. A jaka jest twoja omega 3, czy tez tran? Przyjmujesz?

Reklamy

1 Response to "Omega 3"

[…] zapewnia w odpowiednim stopniu koniecznych do zdrowia związków, w tym nie wyłączając kwasów omega 3. Istnieje konieczność więc aby zapewnić to poprzez przyjmowanie preparatów. Funkcjonowanie […]

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: